שטויות הזויות – או למה לימנים אסור להשתמש בקוד פתוח

פלורליזםמה בין קוד פתוח, פוליטיקה ופלורליזם? נדמה שזמן רב כל כך משתדלת קהילת הקוד הפתוח בעולם ובפרט בארץ לקבל כל אחד שמעוניין להצטרף, כל עוד הוא תומך בעקרונות הקוד הפתוח ורואה עצמו חלק מהעולם הזה הוא מתקבל בברכה. אין הבדל בקבלת אנשים לקהילה בין אם במינם, דתם, צבע עורם או המחשבות הפוליטיות שלהם. שהרי בפרט בעולם הקוד הפתוח הדוגל באחדות ועבודה משותפת אין מקום להבדלה בין אנשים על סמך המחשבות שלהם.

נראה שדווקא רם און אגמון, פעיל די ידוע בקהילת הקוד הפתוח בישראל, חושב אחרת. מנימת דבריו של רם און, נדמה שלא רק שהוא מתעקש להכניס דיון פוליטי בנושא הקוד הפתוח שעד כה נחשב לקדוש מבחינת ה"א-פוליטיות" שלו בנושאים כמו משבר המזרח התיכון, הוא גם מתעקש לומר שלימנים אין מקום בעולם הקוד הפתוח. רם און מתעקש לשייך את עולם הקוד הפתוח לזרם פוליטי שאין לו ולו שמץ של קשר לאידיאולוגיית הקוד הפתוח. רם און מתעקש כמו "לנדות" את האנשים בעלי הדעות הפוליטיות השונות משלו מעולם הקוד הפתוח שנראה כאילו החליט לקחת בעלות עליו ועל ההחלטה מי יכול להיות בקהילה זו ומי לא.

תבינו, אין כאן שום עניין במחשבות הפוליטיות, לא שלי, בטח לא של רם און וגם לא של שאר המגיבים בפוסט שלו. העניין הוא חוסר הסובלנות המשווע שמופגן כאן, ולדעתי מצדו של רם און בעיקר כלפי אנשים השונים ממנו בדעתם הפוליטית. קהילת הקוד הפתוח היא קהילה שמתרכזת סביב רעיון אידיאולוגי של שיתופיות ואחווה, ומכאן ועד לשייך את זה לזרם פוליטי מסויים שבא לידי ביטוי בדעה על הסכסוך הישראלי-פלסטיני הדרך ארוכה, יותר מכך, הדרך לא אפשרית כלל. אין שום מניע, שום צורך ושום סיבה לעשות הקשר שכזה, בטח ובטח שלא לנדות בכך את הצד השני של המפה הפוליטית משימוש בקוד הפתוח ותרומה לו.

*לטוקבקיסטים שיגיבו, אני שוב מעוניין להדגיש, זהו לא דיון פוליטי ולא מעניין אותי אם אתם שמאלנים, ימנים או בעלי דעות מרכז. העניין הוא לא בדעתכם הפוליטית כשלעצמה, כי אם בהבדלה על סמך דעה זו בעיני קהילת הקוד הפתוח, הבדלה שאני רואה אותה מאוד מיותרת.

8 responses to this post.

 1. ה-טראקבאק ששלחת לא עובד, אם אתה רוצה לענג את גוגל, הגדר את הבלוג שלך כראוי.

  לא אמרתי שאסור לימנים להשתמש בקוד פתוח. נהפוך הוא, אני מאמין שכל אדם ירוויח מהשימוש בתוכנה חופשית. רק אמרתי שמאחר שהתוכנה החופשית היא תנועה של שמאל קיצוני (אנרכיזים) קצת מוזר לראות ימנים שתומכים בה. לא שאכפת לי. כל תומך זה מבורך.

  מעבר לכך, גם אמרתי שהרצון לשפר את המציאות, הוביל אותי אישית לפעילות מסויימת בשמאל הישראלי ולפעילות מסויימת בתוכנה חופשית, ולדעתי אי אפשר להפריד בין הדברים.

  אנא, אין לי הרבה ציפיות מימנים, אבל בחייאת, אנשים קוראים. נסה לדייק.

  להגיב

 2. Posted by שניר דוד on מרץ 27, 2010 at 2:31 pm

  נימת דבריך בפוסט שלך, יחד עם העלבונות האישיים והקולקטיביים שטרחת לדחוף לכל מקום לא מראים בדיוק את זה. לכנות אותי "פח זבל" זה עוד בגבולות הטעם הטוב לעומת זה שכינית אותי "נאצי". וכל זה על בסיס דעותי הפוליטיות כפי שאתה בחרת להבין אותן, אז אם אין זה בירור אנשים על סמך הדעה פוליטית, מהו בירור בוטה מזה?

  להגיב

 3. אני חושב שאתה מציג רק חלק מהתמונה. אם כינתי אותך במיני כינויים שונים, כנראה שהרווחת זאת ביושר. זה שאתה מצפה משמאלני גם להיות יפה נפש ולהפנות את הלחי השניה כשאתה בעצמך נוקט בלשון בוטה, אז אני מציע לך להתעורר.

  הרי אילו היית נקי כפיים, לא הייתי מכניס אותי לפוסט תחת הכינוי "שטויות הזויות". מה יש לכם לימנים, שאתה גם מתבכיינים כל הזמן על זה שלא מתייחסים אליכם יפה, ומאידך, תוקפים ומסיתים כנגד הצד השניי? תחליטו, או שאתם תוקפים, או שאתם מתבכיינים. אבל ביחד? בחייאת, אנשים קוראים.

  להגיב

 4. Posted by Mark on מרץ 27, 2010 at 3:51 pm

  שלום שניר,
  יש לי רושם שרם און סתם מחפש פרובוקציות, אני לא חושב שצריך לענות לו ובכלל לא להתייחס אליו ואל השפה "התרבותית" שלו.

  מר רם און, תרגיש חופשי לכנות אותי באיזה כינוי שאתה רוצה, אני לא מתכוון לענות לך.

  להגיב

 5. שניר, יש לך טעות. קהילה קוד הפתוח לא מקבלת אנשים באופן אקטיבי. הם נכנסים כי הם עושים רעש. פעם אנשים היו תרומים קוד ומפחתחים מוצר והם היו נחשבים משהו. כיום, מספיק לדבר על זה ולא באמת לעשות ואתה נחשב לבכיר בקהילה. אני אישית מקווה שאני לא נחשב בתור חלק מהקהילה הזאת אם כן.

  בקשר לרם-און – תתעלם ממנו. הוא לא ישתוק, אבל לפחות אתה לא יכאב לך המח בגללו. לפעמים אני מסנן תגובות שלו בבלוג שלי. את הדיעות שלו הוא יציג במקומות אחרים, וכיוון שהוא חלק מ"המקור", הדיעות שלו הם הדיעות של "המקור". עוד משהו שאני מנסה להתחמק ממנו.

  להגיב

 6. Posted by somebodyThatKnows on מרץ 27, 2010 at 6:58 pm

  "רם און מתעקש לשייך את עולם הקוד הפתוח לזרם פוליטי שאין לו ולו שמץ של קשר לאידיאולוגיית הקוד הפתוח."

  ממש ממש לא נכון. עולם הקוד הפתוח[או יותר נכון התוכנה החופשית] קשור קשר הדוק לשמאל. אותם עקרונות. כנראה שאתה לא באמת באמת יודע מה זה שמאל, רק חושב שאתה יודע אחרת לא היית כותב את המשפט שצטטתי לעיל.

  להגיב

 7. Posted by אורן on מרץ 27, 2010 at 7:05 pm

  שניר: מסכים עם הביקורת שלך.

  רם-און: כאנרכיסט, נוח לך לנכס לאידיאולוגיה שלך כל דבר שיש בו קצת אנרכיזם. אני חושב שלאהוב ולתרום לקוד פתוח זה בכלל לא בהכרח מגיע מאידיאולוגיה אנרכיסטית. אם תעשה סקר בין מפתחי הקרנל, גנום, דביאן או KDE, אתה לא באמת מצפה שכולם, או אפילו רובם יגדירו את עצמם כאנרכיסטים. או שאתה חי בסרט אחר..

  הלינוקס האנרכיסטי שלך מבוסס על קוד שתרמו חברות קפיטליסטיות רבות במישרין או בעקיפין, אני בטוח שאתה יודע את זה, והן לא עשו את זה כי הן נחמדות או אנרכיסטיות.

  אגב, אישית אני מוצא קשר רופף יחסית בין ימניות בטחונית-מדינית ("ניציות") לבין ימניות כלכלית חברתית (קפיטליזם), ומתנגד לקשר הישיר שאתה מצייר.

  ובכלל, אנשים הרבה פחות תבניתיים ממה שאתה מצייר. מישהו יכול לחשוב מצד אחד שצריך לנהוג ביד קשה כלפי הצבא של הפלסטינים בעזה, ומצד שני לעסוק בתכנות כעיסוק ותחביב, ולהינות לתרום לפרוייקטים שהוא משתמש בהם.

  או, וזה יותר מפתיע אותי מהדוגמה הקודמת, מישהו יכול לאהוד שמאל ואנרכיזם מצד אחד, ומצד שני להיות נגד פלורליזם, ולהפיץ סטיגמות ושנאה כלפי מי שחושב יותר ימינה ממנו.

  להגיב

 8. Posted by אריאל רובינשטיין on אוגוסט 22, 2011 at 10:46 am

  אני חושב שמפספסים פה משהו
  היום בעולם מלא הבורות שלנו שמאל זה אני אוהב ערבים וימין זה אני שונא ערבים

  אבל למעשה במקור שמאל זה כיוון קומוניזם-סוציאליזם וימין זה יותר לכיוון פאשיזם-קפיטליזם
  למי שלא יודע – סוציאליזם זה הרעיון של הכל שייך לכולם ולאפחד אין "שלו" (רעיון הקיבוצים המקורי)
  פאשיזם זה משטר היררכי, שהממון נותן משקל שם, וקפיטליזם זה אומר אני שווה לפי מה שיש לי

  אדם ימני של פעם אוהב שמה שהוא עשה שייך רק לו ואחרת הוא קונה את זה בכסף טוב או עבודה קשה ושהמסכנים יעבדו קשה יותר – ולפי כך זה לא הכי מתאים לרעיון הקוד הפתוח

  אדם שמאלני של פעם אומר אם גידלתי עצי תפוזים וסוף כל סוף אחרי 5 שנים יש פרי זה שייך לכולם (כי התפוחים של השכן ג"כ)

  מה שנראה לא מובן לכולם (כולל אדון רם און היקר והנפלא) שהיום ימני זה פשוט אדם שדוגל שהשלום יגיע ע"י יד קשה ושמאלני היום דוגל שהשלום יגיע ע"י ויתורים.

  וע"כ הכל הופך להיות השמצות כי היום כולנו , אבל כוווולנו חבורת קפיטליסטים (היינו מה ששלי שלי ומה ששלך שלך) וראיה אפחד לא אוהב חרדים כמוני כי הם "בטלנים" – אוכלים את הככססףף ששלליי 🙂 (זה בסדר – אני עובד כתכנת אבל הייתי אברך שנה שלמה חה חה)

  אשרינו שיש כמה חברה שעוד מנסים להועיל לחברה כ"חברה", וזה דבר שאין היום בישראל פשיסטים שיתנגדו לזה (חוץ מאיטליה)

  להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: